Erfgoed en ontdekking

Centro del Textil-La Quinta

Wat te zien Musea en interpretatiecentra
Home / Wat te zien / Musea en interpretatiecentra / Centro del Textil-La Quinta

Beschrijving

Overzicht

Priego is sinds de middeleeuwen een plaats met een industriële roeping. Die roeping heeft zich in drie opeenvolgende fasen ontwikkeld; 1 De vervaardiging van zijden stoffen, tot de eerste decennia van de 19e eeuw. 2 De productie van katoenen stoffen, van 1860 tot het voorlaatste decennium van de 20e eeuw. 3 De confectie van kleding, van 1961 tot nu. De machines die in dit centrum worden getoond, behoren tot een fabriek uit de tweede fase: de productie van katoenen stoffen. De vervaardiging van zijden stoffen beleefde in Priego haar hoogtepunt in de 17e en 18e eeuw, maar de Industriële Revolutie (nieuwe vezels, nieuwe machines, nieuwe productiemethoden) veroorzaakte de val van de zijde-industrie, die in Priego in het eerste derde van de 19e eeuw te gronde ging.

De katoentextielindustrie

De eerste fabrieken voor katoenen stoffen in Priego ontstonden omstreeks 1870. Ze gebruikten weefgetouwen, “paalgetouwen” genoemd, die met de hand werden aangedreven. In Priego werden bijna 40 textielfabrieken geregistreerd, waarbij het aantal van 1000 werkende weefgetouwen werd overschreden. De machines die in het Interpretatiecentrum worden getoond, zijn geschonken door de heer Domingo Pedrajas. Zijn echtgenote, mevrouw Trinidad Ávila López, en zijn zus, mevrouw Trinidad Pedrajas Jiménez, hebben die wens verwezenlijkt door ze kosteloos over te dragen aan het gemeentehuis van Priego.

Enkele machines

Spoelmachine

Het garen van de spinnerij wordt opgewonden op spoelen met grote capaciteit. Tijdens het werk van de spoelmachine wordt het garen gezuiverd door gebreken of zwakke delen te verwijderen, om mogelijke onderbrekingen in de werking van de weefgetouwen te beperken.

Inslagspoelmachine

Machine die het inslaggaren opwond op een houten buisje (spoeltje). De spoeltjes werden in de weefschuitjes geplaatst, die bij het passeren het garen tussen de schering op het getouw achterlieten.

Schermachine

De schermachine ordent en plaatst de draden die van de klosjes komen parallel en wikkelt ze op de scheerboom, waarmee de schering van het weefsel wordt gevormd.

Weefgetouwen

Het weefgetouw is een machine om te weven. Het mechanisme is in grote lijnen het volgende. Zodra de scheringdraden op de spoel geordend zijn, worden ze horizontaal in even en oneven draden gegroepeerd, die afwisselend omhoog en omlaag worden gescheiden, aangedreven door de roosters of lissen, waardoor de weefschuit, die een spoeltje met “inslag”-garen draagt, ertussen door kan. De inslagdraad kruist de scheringdraden. De druk op elke doorgang van de inslagdraad geeft samenhang aan de gekruiste draden, waardoor het weefsel ontstaat.

Voor meer informatie en details raden wij u de aandachtige lezing aan van het interessante boek De katoentextielindustrie in Priego de Córdoba van de plaatselijke kroniekschrijver Miguel Forcada Serrano


Afbeeldingen

Galerij

Uw mening telt

Helpt u ons verbeteren?

Vul onze enquête in!